Cel bloga

Instrukcje dotyczące języka HTML czy kodów CSS, artykuły na temat ciekawych funkcji czy poradniki pomagające początkujących - to wszystko i jeszcze więcej tylko u nas!

Zadaj pytanie!

Wskazówka

Chcąc znaleźć pożądaną instrukcję skieruj się do zakładki spis instrukcji, gdzie znajdziesz wszystkie dotychczasowo opublikowane posty z podziałem na trzy kategorie.

Archiwum

Statystyka

Disqus - czy warto?

||
Disqus to jedna z nowszych (a właściwie niedawno odkrytych) cudów oferowanych do montażu na platformie blogger. Sprawia, że możemy publikować komentarze zacznie szybciej oraz w prostszy, łatwiejszy dla nowicjusza do opanowania sposób. Wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, co stanie się ze starymi komentarzami, jak to wszystko funkcjonuje i czy instalację można cofnąć. Poprzez pierwszą część posta o Disqus pragnę rozwiać niektóre z waszych wątpliwości. Macie inne? Dajcie znać w komentarzach!

Dlaczego tak?


 • Przejrzysty design - czyli coś, na co praktycznie zawsze zwracam uwagę w drugiej kolejności (pierwszą jest rzecz jasna jakość). Ramki zostały zaprojektowane w stylu minimalistycznym, a chcąc odpowiedzieć na czyiś komentarz nie musimy martwić się, że coś nam się tu i ówdzie rozjedzie.
 • Odcięcie się od 'tamtego' świata - chcąc zostać członkiem Disqus musimy liczyć się z tym, że zostaniemy poproszeni o założenie swojego konta. Ustalamy nick, wklejamy awatar, link do naszego bloga, jakiś krótki ( moim zdaniem zbędny) opis, a następnie całość zapisujemy. Możemy także swobodnie komentować wybierając opcję "gość", co jest szczególnym ułatwieniem wtedy, kiedy nie jesteśmy zalogowani.
 • Ciekawa forma - korzystając z Disqusa któryś miesiąc stwierdzam, że szumem podbił polską blogosferę. Dlaczego? Ano, właśnie dlatego, że jest niezwykle łatwą i przyjemną w użytku aplikacją. Od publikacji naszej opinii dzieli nas tylko jeden przycisk. Ten zaś nie sprawia, że strona się odświeża. Jedyną rzeczą, która to robi jest nasza aplikacja. Ponadto, jesteśmy informowani o tym, że ktoś dodał nowy komentarz (w postacji adnotacji na górze dyskusji lub w powiadomieniach konta).
 • Szmery i bajery - możemy obserwować innych użytkowników, głosować "za" lub "przeciw" czyjemuś komentarzowi, odpowiadać na wpisy innych, dodawać zdjęcia do całości, polecać dyskusję innym, udostępniać itp. itd. Disqus oferuje również opcję sortowania komentarzy w kilku formach: najnowsze, najstarsze i najlepsze.
 • Ogranicza spamDisqus nie odsyła bezpośrednio do witryny autora komentarza, przez to ucina drogę do taniej reklamy. Pozwala też na moderowanie wszystkich komentarzy, w których znajduje się jakikolwiek adres URL. Ten system komentowania pozwala również na lepsze monitorowanie adresów IP komentujących oraz dodawanie ich na czarną listę w przypadku usilnej potrzeby psucia innym dobrego nastroju. To jednak plusy dla administratora bloga.

Dlaczego nie?


 • Różnie bywa - chwilami Disqus przechodzi kilkunastominutowy kryzys (odmawia współpracy), który polega na braku dostępu do panelu logowania, jak i samej aplikacji. To, rzecz jasna, zaniża nam statystyki i uniemożliwia swobodny kontakt autor-czytelnik, który był do tej pory zapewniony. Nie bójmy żaby, taki zawał systemu trwa zazwyczaj bardzo krótko, po czym wszystko wraca do normy.
 • Opcji brak - a jedyną jest publikacja treści lub zdjęcia. Żadnych pogrubień, pochyleń, wstawień linków (patrz: tutaj). Są jedynie te bajery, o których pisałam troszkę wyżej. Jest to może i jakiś plus, ponieważ komentator nie jest w stanie dodać bezpośredniego adresu URL do wpisu, co również ułatwia sprawę z tzw. spamerami.
 • Tracimy dobytek - montaż Disqusa wiąże się z tym, że tracimy wszystkie dotąd opublikowane komentarze. Warto? Jedni uważają, że owszem (szczególnie początkujący blogerzy), a inni zaś, że niezbyt. Pamiętajmy, że aplikację możemy równie łatwo usunąć co zainstalować - wystarczy parę kliknięć, a więc powodów do obaw nie ma.

11 komentarzy

 1. Wybór trudny...

  OdpowiedzUsuń
 2. No raczej niezbyt, ja nie szukam na bloggerze takich nowości.
  Wystarczy, że popsuli onet.
  Pozdrawiam!

  PS Super szablon! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już zależy od indywidualnych zapotrzebowań. Dobre jest to, że Disqus nie jest obowiązkowy, co np. w sprawie Onetu przyniosło zupełnie odmienny skutek, a niżeli oczekiwano. Administratorzy chcieli zmodernizować stronę. Wyszło na to, że 89% blogerów Onet porzuciło (m.in. ja) i zamieniło starą platformę na Bloggera. Tak więc ok, można brnąć w swoim konserwatyzmie do końca :) Dobrze chociaż, że blogspot daje coraz więcej możliwości i wprowadza liczne ułatwienia w postaci dodatków takich, jak właśnie Disqus, które są neutralne i nie kolidują z przekonaniami autorów :)

   Usuń
  2. Mi się diswus podoba. Korzystam z niego komentując inne blog. Teraz chciałabym go zainstalować u siebie, ale utrata wszystkich komentarzy mnie trochę przeraża....

   Usuń
  3. Tak w życiu bywa - coś kosztem czegoś. Trochę głupie, ale całkiem zrozumiałe.

   Usuń
 3. Ja używam Disqusa, ale zastanawiam się teraz czy nie dodać do strony możliwości komentowania również przez FB.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jaka decyzja została przez Ciebie podjęta! :)

   Usuń
 4. Czy możliwe jest przeniesienie komentarzy z Disqusa znowu na bloggerowy system komentarzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Wystarczy usunąć kod, który dodaliśmy do gadżetu HTML/Java Script w Układzie. Wszystko wraca wtedy do normy. Nie można za to przenieść bezpośrednio komentarzy z jednej opcji do drugiej. Nie wszyscy mają konta na Disqusie i odwrotnie :)

   Usuń
 5. Witam, czy może w domyślnym systemie komentarzy na blogerze da się jakoś może ustawić sortowanie od najnowszego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komentarze bloggera w panelu wyświetlają się wg dat, więc niejako najnowsze są na samej górze. ;)

   Usuń